Esileht » Online » Online artiklid »

4.04 Kiriku uus orel sai alguse

04.04.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

 Jaanus Torrim ja Hardo Kriisa. Foto: Pärnu Postimees

Eile panid Kriisa Oreliehituse töömehed paika Pärnu Eliisabeti kiriku uue oreli esimesed puitdetailid. Omapärase põhiplaaniga instrument peab valmis saama 2010. aasta hansapäevadeks.

Tegemist on 28 registriga barokkoreliga, mis ehitatakse kiriku lõunatiiva rõdu roosaknaga seina. Instrumendi teeb ainulaadseks prospekti vilede paiknemine roosakna ümber

Eile prooviti ajutiselt oma kohale sobitada prospekti ehk fassaadi esimesed puitdetailid, saadud mõõtude järgi paigaldatakse paari nädala pärast oreli keskosa viled.

“Tavaliselt teevad orelifirmad prospekti arvutiga, aga meie võtsime oreli kujundamisel appi klaasikunstnik Rait Präätsa, kelle tehtud on seesama roosakna vitraaž,” selgitas oreliehitaja Hardo Kriisa. “Nii suure instrumendi ehitusele kulub tavaliselt aasta või paar. Eestis tellitakse oreleid küll vähe, kuid viimasel ajal on kirikud jälle huvi tundma hakanud. Õnneks on Eesti riik ja kohalikud omavalitsused kirikute suhtes meelt muutnud, vahepeal oli palju nõukogulikku mõtlemist, kui kirikutega ei tahetud üldse mingit tegemist teha.”

Eliisabeti kiriku organist Jaanus Torrim rääkis, et projekti esimene etapp on uue oreli ehitamine. Järgmiseks paigutatakse allkorrusele pult, mis võimaldab mängida uut ja vana orelit üheaegselt, lõpuks ühendatakse puldiga vana orel. “See on Eestis unikaalne, et saab kaht pilli puldi vahendusel koos mängida,” väitis Torrim. “Samuti on see esimene nii suur spetsiaalselt kiriku jaoks ehitatud orel pärast Teist maailmasõda.”

Instrumendi maksumuseks prognoositakse 4,8 miljonit krooni, praeguseks on sellest olemas üle 1,5 miljoni. Raha tuleb Pärnu linnavalitsuselt ja eraannetajatelt, toetust loodetakse saada kultuuriministeeriumist ja kultuurkapitalilt.

Kuigi oreli valmimiseni kulub palju aega, on pidulik avamise päev juba paigas: hansapäevade ajal 25. juunil 2010 kell 12. Samal õhtul rõõmustatakse kuulajaid esimese akadeemilise kontserdiga.

Pärnu Eliisabeti kiriku organist Jaanus Torrim (vasakul)  ja oreliehitaja Hardo Kriisa vaatasid eile üle kiriku uue oreli esimesed viled

Pärnu Postimees, 4. aprillil 2008

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)