Esileht » Online » Online artiklid »

Kose kirikutorn ja kogudusemaja saavad suurremondi

20.09.2019 | | Rubriik: Online artiklid

Kose Püha Nikolause kiriku torn on alates kevadest tellingutes ning ootab vana laastukatuse asendamist. Torni sõrestik ning talad on tänaseks uuendatud. Samas kõrval asuvas pastoraadis käib aga teise korruse ehitus.

Kose Püha Nikolause kogudus on aleviku ja laiemalt kogu ümbruskonna vanim tegutsev organisatsioon. Esimene mainimine on kirikul aastal 1231. Ei ole seda sulgenud aeg, sõjad ega raskemadki poliitilised olud. “Kõik ajad oleme üle elanud. Muud vanad organisatsioonid on olnud kas suletud, varjusurmas või lõpetanud töö. Aga meie tegutseme peaaegu 800 aastat,” tunneb koguduse juhatuse esimees Andres Õis rõõmu.

Ta seletab ajaloolise pastoraadi ees seistes, et Kosel on alles haruldane ansambel – kihelkonnakirik, vana ja uus kabel, pastoraat, ait, leerimaja, saunamaja, õunaaed ja allikas. Kui kirikus on teenistused toimunud sajandeid, siis pastoraadi saatus on palju kirjum ja käänulisem. 1720-ndatel ehitatud hoones töötas pärast viimast sõda muuhulgas kultuurimaja. Viimased 30 aastat on maja taas koguduse käes ning tänu sõpradele on seda jõudsalt korrastatud.

Edasi loe Harju Elust.

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)