Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

30 aastat vabadust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Iga vabaduseaasta eest tõid mootorratturid Haapsalu lossiplatsile ühe Eesti lipu ja 30 sinimustvalgest sai kokku vaimustav lipumeri. Liina Raudvassar.

Missio Läänemaa „Rõõm vabadusest“, mis 15.–22. augustini paljude koguduste ja organisatsioonide ühiskorraldusel üle 80 erineva kristliku sündmuse huvilisteni tõi, sügavamaks mõtteks oli tänada Jumalat Eestile antud vabaduse eest.

Missionädala kava oli leitav ka riiklikus programmis Vaba Eesti, millega tähistati iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva. Näitamaks, et kirik oma koguduseliikmetega on vabadusesõnumi hoidja ja oskab näha selle tähendust nii pidu- kui argipäevas. Kasvatamaks ühiskonnas kristlikku hoolivust, osalesid missio korraldamises Lääne- ja Pärnumaa luterlased, baptistid, metodistid ja vabakoguduse liikmed. 

Kaks on kokku üks

Kas ja kui hästi sobivad kokku riiklik iseolemine ning kristlik ilmavaade, sellest oli paslik mõelda missiole jõudes. Kas ilmalik struktuur on vaid kest, mida ususisuga täita, või tajub kristlane oma riiki koduna, mida enda osalusel hoida ja kaitsta? 

„Need kaks mahuvad ühte ja on lahutamatud. Eesti taasiseseisvumise eest on väga paljud kristlased palvetanud. Ammu enne 1991. aasta sündmusi. Palvetati lakkamatult Eesti vabaks saamise eest. Taasiseseisvus muutis palju meie kirikuelu. Seetõttu on ka Eesti kristlastel põhjust 30 aasta tagust tänus meenutada. See oli Jumala vastus,“ räägib missio korraldustoimkonda kuulunud Tiina Võsu.

„Kristlane ei tohi rõõmu vaka alla suruda. Väljendame rõõmu vabaduse üle. Väga hästi meenub 30 aastat tagasi toimunud missio juhtsalmiga „See on sulle“. Me olime siis oma vabadust kätte võitmas, astusime ka kirikuna selles suunas. Nüüd oleme rõõmsad saavutatu üle ja saame tänada Jumalat selle eest,“ räägib piiskop Tiit Salumäe, kes samuti leiab, et kaks on kokku üks – Eesti riik ja tema inimesed, kes hoiavad kodumaad palvekätel. 

„Ma olen väga rõõmus, et saan taas missiost osa. Meenutan seda vaimustust, mida siin nägin 30 aastat tagasi. Eestlaste kirg nakatas ka soomlasi. Me innustusime sellest, mina vähemalt. Alates toonasest otsisin võimalusi luua Eestiga lähemaid suhteid. Täna on Eestis minu teine kodu ja mul on siin palju sõpru, tunnen ennast siin alati hästi,“ räägib Eesti Kirikule endisest diplomaadist estofiil Kristina Häikiö, keda meie riik on tänanud Eestile osutatud teenete eest Valgetähe teenetemärgiga. 

Lipp lehvimas

„30 aastat tagasi olin just ülikooli sisse saanud. Augustikuine riigipöördekatse jahmatas ja kõigutas hetkeks tuleviku kindlust. Oli küll põhjust siduda oma lootus Jumala väega. Tema sai muuta ebakindla taas turvaliseks. Nüüd on õige aeg seda meenutada ja rõõmu tunda,“ räägib Soomest missiole tulnud eestlannast misjonär Liliann Keskinen, kes rääkis endaga kohtuma tulnutele, kuidas edeneb Piibli ersa keelde tõlkimine.  

Haapsalu motoklubi Müristaja koos motoklubiga Gospel Riders pakkusid 20. augustil Haapsalu lossiplatsile jõudnutele võimsa vaatemängu. Pärast riigi, linna ja kiriku esindajate päevateemalisi sõnavõtte sõitsid kõrvulukustava mürina saatel Vabadussõja võidusamba esisel spaleeris seivate kodutütarde, noorte kotkaste ning Kaitseliidu liikmete vahelt platsile mootorratturid Eesti lippudega. Lipusõidust osa võtnud umbes 200 mootorratturi seas olid ka misjonikeskuse juht Leevi Reinaru ja Lääne praost Kaido Saak

Praost rääkis hiljem: „Jagasin oma mootorratast külalisega Saksamaalt. Nimelt soovis missiost osa võtnud Lääne praostkonna sõpruspraostkonna Schmalkaldeni dekaan Ralf Gebauer väga osaleda. Me tegime nii, et tema sõitis lipuga platsile ja mina lahkusin oma mootorrattal platsilt. Kukkus sümboolselt välja, et üks praost andis teisele lipu. Saksa sõber oli väga vaimustatud.“

Lääne-Nigula koguduse juhatuse esimees Agne Viilma kinnitab, et palverännak mööda Läänemaa kirikuid õnnestus üle ootuste hästi. See toimus kahele sihtrühmale: 50 kilomeetrit sai läbida jalgratastel ja 200 kilomeetrit autodega. „Ilm oli hea, meeleolu oli ülev, osavõtjaid jagus parasjagu. Kõik oli super. Saan soovitada kõigile sellist viisi palverännakut korraldada, mis on jõukohane eri vanuses ja erineva jõudlusega huvilistele.“ 

Et kõigist missionädala sündmustest kirjutada, saaks kokku raamat. Loodetavasti kogus ettevõetust seda usuväge, mis toetab Eestit jätkuvalt ise seisma. Jumala abiga.

Liina Raudvassar

Pildigalerii:

Vaimulikud Kaido Saak (vasakult) ja Leevi Reinaru olid mootorratturitena liputoimkonnas. Erakogu
Piiskop Tiit Salumäe ja Kristina Häikiö on hoidnud hõimusuhteid 30 aastat. Liina Raudvassar.