Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

30 aastat on Tuuliki Jürjo jätnud jälgi Eesti kirikumuusikasse

15.02.2023 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga


Kauni kontserdi järel tänas Tuuliki Jürjo kõiki, kes on teda kirikumuusikuna toetanud.  Regina Hansen.

7. veebruaril tähistati Tallinna Kaarli kirikus kontserdiga organisti, pedagoogi ja helilooja Tuuliki Jürjo 30 aasta pikkust teenimist kirikumuusikuna.

Kontserdil „Hing, olgu siht sul taevas“ astusid üles 11 koori ja ansamblit kaheksa dirigendi juhatusel. Muusikasündmusel osales nii heliloomingu ja laulusõnade autorina, aga ka dirigendi ja laulude saatjana ka Tuuliki Jürjo ise.

Tänuks kõrge tunnustus

Kontserdi avas peapiiskop Urmas Viilma koos Tallinna Kaarli koguduse õpetaja Jaak Ausiga. Peapiiskop andis Tuuliki Jürjole 30aastase ustava töö eest üle EELK tänukirja. EELK kirikumuusika assessor praost Marko Tiitus lausus oma tervituses, et Tuuliki Jürjo „nime, näpu- või jalajälgi“ võib leida muusikatöö eri valdkondades: „Kui mõne aja pärast keegi kirjutab eesti kirikumuusika või kirikuloo käsitlust, siis ilmselt sinuga seotud lõike saab olema päris mitu.“

Oma tervituskõnes keskendus Marko Tiitus EELK Kirikumuusika Liidu juhi tegemistele eelkõige Viljandi Jaani kodukiriku poolt vaadatuna, loetledes Tuuliki tegemisi: Viljandi Jaani koguduse organist ja ansambli juht, kuid sellele lisaks jaksab Tuuliki muusikatööd teha teisteski kodukandi kogudustes, ta on Viljandi orelifestivali kunstiline juht ning uue kiriku lauluraamatu koostajadki ei saaks kuidagi läbi ilma Tuulikita. Kõigis valdkondades, kus ta vastutab, on ülesanded täidetud, asjad liiguvad, lisas assessor. 

Marko Tiitus luges ette Anu Raua tähendusrikkad ning piduliku sündmusega sobivad sõnad kunstniku loodud Viljandi Jaani kiriku ristivaiba pildiga õnnitluskaardilt. „Sa lähed ja lähed ja lähed. Teel ei ole lõppu. Ent ometi. Teerist. Sa istud ja puhkad jalga. Pead ristisüdames aru, kas õiget või kurakätt. Kas põhja või lõunasse? Õhtu- või hommikumaale? Kahevahelolijaile on Looja ka loode loonud, kirde, kagu ning edelagi. Sa hakkad minema ja mõtled ümber. Tuled ristisüdamesse tagasi. Istud ja mõtled jälle. Õige koht õige tee leidmiseks. Leia õige astumine ristihaara radadelt!“Tiitus soovis kirikumuusikule edaspidiseks õnnistatud aastaid, muusikat ja töörõõmu ning rahu „ristihaara radadelt“. 

Kontserdil esinesid Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor, kammerkoor Canorus, noorteansambel ja naiskoor; Tallinna Jaani koguduse segakoor ja naiskoor, Tallinna Püha Vaimu koguduse kammerkoor, Tallinna Peeteli koguduse kammerkoor, Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoor, Keila koguduse lauluansambel Miikael ja Viljandi Jaani koguduse naisansambel Iris. Dirigendid olid Piret Aidulo, Kersti Petermann, Eve Padar, Aivi Otsnik, Riho Ridbeck, Andrus Kalvet, Pille Metsson ja Tuuliki Jürjo.

Kontserdijärgsel päeval tänas Tuuliki Jürjo oma Facebooki lehel lillesülemite keskel tehtud pildiga kõiki õnnitlejaid: „Olen lõpmata tänulik heade soovide, kaunite lillede ja vahvate kingituste eest. Justnagu juubel oleks olnud. Lilled ei tahtnud lauale äragi mahtuda, siis tuligi orel appi võtta.“

30 aastat on pikk tee

Tuuliki Jürjo alustas kirikumuusiku teed 1992. aastal Tartu Maarja koguduse (toona Tartu Peetri koguduse Maarja pihtkonna) noortekoori dirigendina. Koori juhatas ta 2000. aastani, mil siirdus teenima Narva. Sealse Aleksandri koguduse juures loodud noortekoori Alfa ja Omega juhatas ta 2014. aasta lõpuni. Alates 2015. aastast elab Tuuliki Jürjo Viljandis ning juhatab Jaani koguduse naisansamblit Iris.

Kõigi nende aastate jooksul on Tuuliki Jürjo kirjutanud ka koorimuusikat, põhiliselt oma kooridele esitamiseks. Lisaks on Jürjo loonud seadeid rahvakoraalidele, spirituaalidele ja muudele meloodiatele. Narva Aleksandri torni pühitsemiseks on Tuuliki Jürjo kirjutanud „Tornimissa“, lisaks on tema suurvormidest tuntumad „Advendikantaat“ ja „Ristija Johannese kantaat“.

Tuuliki Jürjo loodud koorimuusikat on avaldatud kogumikes „Ave Maria. Laule Neitsi Maarjale“, „Üks roosike on tõusnud“, „Nüüd rõõmsasti kõik laulgem“ ja „Laula, hing“ ning esitatud Suure-Jaani vaimulikel laulupäevadel.

Jürjo on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi muusikapedagoogika erialal (1989). Organistina asus ta tööle 1997. aastal. 2001 lõpetas Tartu Elleri-nimelise muusikakooli Urmas Taniloo juures ning 2010 EMTA Andres Uibo juures. On osalenud mitmetel meistrikursustel, andnud kontserte kodu- ja välismaal, õpetanud orelit lastele, olles ka laste oreliõppe metoodika väljatöötaja. Ta on kirjutanud orelipalu ja orelitsükleid.

Produtsendina on Tuuliki Jürjo korraldanud rohkelt kontserte, kontserdisarju („Mu süda, ärka üles“) ja festivale. On Viljandi orelifestivali kunstiline juht. Aastast 2010 on Tuuliki Jürjo EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees.

Regina Hansen,

Infovärava e-kirik peatoimetaja 

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)