Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

30 aastat Eesti Kongressi avaistungist

04.03.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Eesti Kongressi ja kodanike komiteede liikmeid ning kõiki huvilisi oodatakse 7. märtsil kell 12 Estonia kontserdisaali, kus tähistatakse Eesti Kongressi 30. aastapäeva kontsertaktusega „Rahva vabadus“. 

Sissepääs teemapäevale on prii, korralduse hõlbustamiseks oodatakse oma osavõttu eelnevalt registreerima aadressil aktus@eestikongress30.ee. Kõnelevad president Kersti Kaljulaid, Eesti Komitee esimees 1990–1992 Tunne Kelam ja peaminister Jüri Ratas. Päevakohase sõnalis-muusikalise lavastuse autor on Margus Kasterpalu. Kavas on vaadata ka Jaan Kolbergi dokumentaalfilmi „Rahva vabadus“.

30 aastat tagasi toimunud Eesti Kongressi avaistungit peeti 11.–12. märtsini 1990. aastal siinsamas Estonia kontserdisaalis. Avaistung, millest tegi otseülekande Eesti Raadio, algas ja lõppes Eesti hümniga. Avapalvuse pidas Püha Vaimu koguduse õpetaja Jaan Kiivit ja lõpupalvuse Välis-Eesti esindajana kongressile saabunud pastor Thomas Vaga USAst.

Eesti Kongress oli rahvaalgatuse tulemusel 24. veebruaril 1990 toimunud üleriigilistel valimistel valitud rahvaesindajatest moodustatud Eesti Vabariigi õigusjärgsete kodanike esinduskogu. 1989. aastal käivitatud kodanike komiteede liikumise tulemusel 1990. aastal toimunud valimiste kohta on öeldud, et need ületasid ka optimistlikumad lootused. Valimistel osales u 90% potentsiaalsetest hääleõiguslikest kodanikest. 

Eesti Kongressi liikmeteks valiti 499 liiget ja 43 kodakondsuse taotlejate hulgast valitud sõnaõigusega liiget. Valitud delegaatide hulgas oli 19 luterlikku pastorit Eestist ja üks Välis-Eestist. Kongress pidas kokku 10 istungjärku. Peamiseks eesmärgiks sõnastati Eesti Vabariigi taastamine de facto tema seadusliku kodanikkonna poolt õigusliku järjepidevuse alusel. Pärast Eesti Vabariigi taastamist 20. augustil 1990 luges Eesti Kongress oma tegevuse ammendatuks ning lõpetas tegevuse.

Liina Raudvassar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)