Esileht » Online » Online artiklid »

29.08 Varakevadised kired samba ümber

29.02.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Image

Vabaduse väljaku äärde püstitatava samba maksumus on 63 miljonit krooni, teatas eile Tšehhi firmaga Sans Souci ehituslepingu sõlminud kaitseministeerium. Samba plaanilisele avamisele 28. novembril eelneb klaassamba valgustuse ja muu seadmestiku testimine pärast samba valmimist 15. oktoobril.

Eile eraldas valitsus kaitseministeeriumi eelarvest samba rajamiseks 36 miljonit krooni, samba põhiosa rajamine läheb kaitseminister Jaak Aaviksoo sõnul maksma alla 70 miljoni krooni ning see summa tuleb järgmise aasta eelarve ja valitsuse reservi arvelt. Riigikogu tegi valitsusele 2005. aasta märstis ülesandeks püstitada just Vabadussõja võidusammas, rõhutas Aaviksoo.

Samba püstitamiseks on praeguseks inimesed annetatud ligi kolmveerand miljonit krooni. Samas on viimastel päevadel, pool aastat pärast konkurssi, algatatud valjusõnalised protestiaktsioonid samba püstitamise vastu.

See on juba seitsmes konkurss, mis on Vabadussõja võidusamba püstitamiseks korraldatud, eelmised kavad pole ehituslepingu sõlmimise faasini jõudnud.

Protestid koguvad hoogu

*Teisipäeval teatas Eesti Arhitektide Liit, et püstitama peaks hoopis Vabadussamba, mitte Vabadussõja võidusamba.
*Praegune töös olev projekt on liidu hinnangul nii kunstiliselt kui ka ideeliselt kõlbmatu ja lõhestab rahvast.
*Uue samba püstitamiseks tuleks korraldada uus võistlus ja samba valmimine lükata kümme aastat edasi.
*Samasuguse argumentatsiooniga protestikampaania algatati eile ka internetis, eile õhtupoolikuks oli protestiallkirju kogunenud 2000 ringis, lisaks paljudele kultuuritegelastele oli allakirjutanute seas ka riigikogu liikmeid.

Valitsuse vääramatu kurss

*Peaminister Andrus Ansip kinnitas eile, et sammas avatakse plaani järgi ning avaldas hämmastust, et praegusel ajal taoliste üleskutsetega välja tullakse.

*“Kui nüüd öelda, et ka see seitsmes /Vabadussõja võidusamba konkurss/ läks aia taha – pärast seda, kui 75 protsenti rahvast toetab Vabadussamba rajamist – siis ma ütlen, et pisut ollakse hiljaks jäädud,” sõnas Ansip.

*Kaitseminister Jaak Aaviksoo märkis, et sambavastaste algatatud allkirjade kogumisele sarnaselt saaks algatada samba poolt olevate inimeste allkirjade kogumise.

Linnaleht, 29. veebruaril 2008

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)