Esileht » Online » Online artiklid »

29.01 Taastatava kiriku alla tuleb krüpt ja kolumbaarium

29.01.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Kord juba varemeist üles ehitatud Pauluse kirikus algab taas suur remont, mis annab ligi saja-aastasele hoonele tagasi kunagise näo ning lisab sellele krüpti ja kolumbaariumi.

Väiksemate talituste ja kontsertide jaoks kavandatud krüpt ehitatakse pärast viimast sõda muuseumi hoidlana kasutatud ning senini kõrgete riiulitega täidetud kirikusaali teise poole alla keldrisse.

Krüpti kõrvale tehakse ka riietusruumid ja tualetid, tutvustas sihtasutuse Tartu Pauluse Kirik projektijuht Priit Humal eesseisvaid töid.

Pärast taastamist muutub arhitektuurimälestis Pauluse kirik ka kontserdikohaks ja turismiobjektiks ning siis tualettide ja rõivistuta läbi ei saa.

Urnimatuse koht

Kolumbaarium ehk tuhaurnide hoidmise paarisajaruutmeetrine ruum ehitatakse krüpti kõrvale kirikuaia alla. Sinna tuleb 250 riiulit, millele mahub kuni 1500 urni.

Lisaks pannakse samasse ligi kuue kuupmeetrine ühistuhaurn, mis mahutab rohkem kui 200 000 inimese säilmed. Sihtasutus hakkab urnide hoidmise eest ilmselt üüri võtma. Suurde ühisurni pannakse tulevikus nende inimeste tuhk, kelle lähedased on siit ilmast samuti lahkunud.

Ka Jaani kiriku taastamisel arvestati võimalusega ehitada käärkambri alla kolumbaarium, kuid see mõte on maha maetud.

«Meie väiksel kogudusel pole urnimatuse kohta tarvis ja sellepärast pole me seda asja edasi arendanud,» selgitas sihtasutuse Tartu Jaani Kirik juhatuse esimees Juhani Jaeger.

Pauluse kiriku krüpt, kolumbaarium, rõivistud ja tualetid võtavad enda alla kokku 650 ruutmeetrit. Kirikusaali tuleb üle tuhande istekoha.

Töö algab tänavu

Pauluse kiriku restaureerimiseks korraldatud arhitektuurikonkursi võitis ligi aasta tagasi Soome arhitektide Merja Niemise, Kari Järvise ja Markku Norsi töö «Eli El».

Riik ja Tartu linn on kiriku taastamise projekti tegemiseks andnud kokku kuus miljonit krooni ja lähiajal valmib võidutöö teinud Soome arhitektidel kiriku taastamise eelprojekt.

Kui palju kiriku taastamine ning krüpti ja kolumbaariumi ehitamine maksab, ei taha Humal enne eelprojekti valmimist välja öelda. Võidutöö «Eli El» järgi Telora-E koostatud esialgse hinnangu järgi oli vaja 160 miljonit krooni.

Tänavu on riigieelarves Pauluse kiriku taastamise alustamiseks kümme miljonit krooni. Sihtasutus tahab kiriku valmis saada 2010. aastal.

Krohvikord katab seinamaalinguid

Soome arhitekti Eliel Saarise projekti järgi ligi sada aastat tagasi ehitatud Pauluse kiriku taastamise ettevalmistamise käigus tulid peaaegu kogu kirikus vana krohvi alt nähtavale seinamaalingud.

«See maaling peaks olema selline, nagu Saarinen kavandas,» ütles ühel rõdukaarel nähtavale tulnud maalingu kohta Priit Humal. Ta lisas, et osa päevavalgele tulnud maalinguid on kiriku loonud arhitekti kavanditest pisut erinevad. «Kohalikud meistrid tegid ilmselt väikseid täiendusi,» selgitas ta.

Pauluse kirikule pandi nurgakivi 31. mail 1915, kaks aastat hiljem 1. oktoobril pühitses praost Greinert kiriku sisse. Istekohti oli Pauluse kirikus ligi kolm tuhat. Oletatakse, et koos seisjatega võis kirik mahutada seitse tuhat inimest.

25. märtsil 1944 põles kirik maha. 1946. aasta sügiseks oli tornil katus peal ning 1. detsembril 1946 hakkasid taas helisema kellad. Kogu kirik ehitati varemetest üles alles 1960. aastate alguses.

Postimees, 29. jaanuaril 2007

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)