Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

27.04. Tähtis on kriisiolukorras igapäevase elurütmi säilitamine, ütleb hingehoidja Heino Nurk

27.04.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Pronkssõduri teisaldamise ja väljakaevamistega Tõnismäel on Tallinnas kujunenud kriisiolukord. Paljud Eesti Kiriku lugejad on küsinud, mida saab ja tuleb praegu teha. Nõu annab Heino Nurk, Valga koguduse õpetaja, Eesti Kiriku hingehoiuveergude toimetaja.

Vaieldamatult on palve ja jumalateenistus, Jumalas olek kriisiolukorras parim abi ja rahuallikas. Ärgem katkestagem tavalisi tegemisi, säilitagem tuntud elurütmi, püüdkem mitte lasta end eriolukorda kiskuda. Muidugi – suurem liturgiline aktiivsus ühispalvete ja ühisjumalateenistuste näol aitab kõiki konflikti osapooli.

Kiriku uksed peaksid olema kõigile lahti, peaks tavalisest rohkem olema organiseeritud tegevust.

Kui keegi tüli kisub?

Ignoreerida agressiivset käitumist, mitte välja teha, mitte tekitada silmsidet. Öelda: mul on kahju, ma vabandan, võtta süü enda peale, see on ainus võimalus konflikti tõrjuda.

Kuidas massipsühhoosis käituda?

Püüdkem ära tunda hetke, mil massipsühhoos hakkab meie üle võimust võtma ning selgitagem endale, et ei pea, isegi ei tohi sellele alluda. Püüdkem säilitada oma külm meel ja sisemine otsus, käitugem sisemise äratundmise kohaselt.

Tavaliselt reageerime üle, sattudes summeeritud tunnete meelevalda. Andkem endale aru, et see olukord on tekitatud.

Loe lähemalt kriisiolukorras käitumise kohta:

http://www.parnu.ee/raulpage/kriisi.html

Pane tähele

 • igapäevase elurütmi säilitamine

 • liturgiline aktiivsus, palve

 • palvused kirikutes, kirikute uksed lahti

 • provokatsioonidele mitteallumine

 • silmsideme vältimine (üle tee minek, kaarega möödaminek)

 • meeles pidada seda, et meie enda reaktsioonid on ajendatud meie eelnevate kogemustega seotud emotsionaalsetest mälestustest. Asi sageli ei ole seda väärt, mis me praegu tunneme.

11 Kommentaari artiklile “27.04. Tähtis on kriisiolukorras igapäevase elurütmi säilitamine, ütleb hingehoidja Heino Nurk”

 1. Külaline says:

  Palvetada!

 2. Külaline says:

  Palvetage Taeva Jumala poole, ehk ta veel halastab ja tombab hukatuse selle riigi pealt ara. PALVETAGE KOGU HIGEST JA MITTE KOMBETALITUSEKS VAID OMA RAHVA PAASTMISEKS!Vana Testamendi prohvetite hoiatused kehtivad ka tana. Kui rahvas muudab oma suhtumist Jumalasse, siis on ta halastav ja armuline.

 3. Külaline says:

  Lapsesuu ei valeta. Vene kooliõpilaste poolt pronkssõduri kaitsmine tõi välja tegelikkuse—meid eestlasi kavatsetakse jälle küüditada ja kõik kuulub Eestis venelastele—vsjo naša, neil on ikka edasi veel nõukogude Liit ja nad peavad end selle kodanikeks.

  Maalehe artiklitest internetis aga tuleb välja tegelik mäng, et kogu asi on Saksa-vene gaasijuhtmes, mida Savisaar lubas venelastele, et see tuleb Eesti vetest läbi–seega on Savisaar otseselt seotud sündmustega Tallinnas, et venelaste abiga võim haarata ja gaasijuhe lasta panna Eesti vetesse. Kui asi on veel hullem–seda gaasijuhet hakkavad kaitsma vene sõjalaevad Balti meres–seega on tegemist vene terrorismiga riiklikul tasandil, mille ohvrid on kõik Balti mere ääres elavad maad. Kui juba vene laevad on Eesti vetes, siis ei lase nad NATO laevu enam sisse ja meil pole võimalik isegi ära põgeneda ja eestlasi ootab nüüd tõeline Siberisse saatmine või füüsiline hävitamine nagu Tšetšeenias. Tasuks lubati näiteks lätlastele piirileping ja juba on Läti ka öelnud, et nad lubavad gaasijuhet läbi Läti vete , aga siis pole NATO laevadel kuhugi enam tulla, kui Balti riigid on vene laevade rõngas!!! Aga see tähendab, et tulemas on kolmas maailmasõda ja uus Venemaa sissetung Balti riikidesse. Sellest siis ka see relvastuse kokkuleppest taganemine ja hirm Tšehhi ja Poola NATO baaside ees. Gaasijuhe on vaid ettekääne, millele aitavad kaasa Schröder ja Merkel–mõlemad endised idasakslased ja Putini sõbrad. See on uus 1939, kus Hitleri ja Stalini asemel on Putin ja Merkel.

 4. Külaline says:

  on eestlastel jälle põhjus kokku hoida, muidu see raha järele jooksmine uinutas kõik aated. Ja selle viienda kolonniga oleks tulnud niikuinii varem või hiljem konflikt. Nüüd saab vähemalt teada, kes nad on kui palju neid on ja lömitada ei ole siin midagi. Aga see oli rõve pilt, mis koledad inimesed ikka Eestis ikka nagu mingis oma sovetski deržaavas elavad!

 5. Külaline says:

  Luther püüdis müntzerlaste-röövlitega ka niikaua heaga läbi saada, kui see vähegi võimalik. Kui aga enam polnud, siis ei kartnud ta arvamust avaldada ka selle suhtes.

 6. Külaline says:

  Tõnismägi oli venelaste näitemäng, kus eestlaste nähes sai oma etendusi teha. Sageli just eesti vastaseid etendusi. Kalmistul jääb see tähendus ära.

 7. Külaline says:

  Tere Kris, warum hörst du nicht genau, was Savisaar sagte? Ich finde Savisaar nicht sympathisch, aber was er im TV gesagt hat, war richtig.

 8. Külaline says:

  Margot! Mina ja mu lähedased sõbrad üle Eesti on koos Sinuga!

 9. Külaline says:

  kallid kaas maalased see palvetamine ei vii kuhugi siin tuleb meie rahvuse eest seista kus su jumal on ja miks ta siis ei tegutse.

 10. Külaline says:

  Kõik on oodatud kolmapäeval, 2. mail kell 18 Suure-Jaani kirikusse palvetama rahu ja lepituse pärast Eesimaal.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)