Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

25. märtsil tähistasime paastumaarjapäeva

26.03.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Eile tähistasime paastumaarjapäeva ehk Issanda kuulutamise püha.

Paastumaarjapäeva teemaks on ingel Gabrieli ilmumine neitsi Maarjale, et kuulutada Jeesuse sündimisest. Sellest tuleb ka püha ametlik nimetus ehk Issanda kuulutamise püha.
Maarjale antud tõotuses avaldub Jumala armu kogu rikkus. Nagu paljud Vana Testamendi isikudki, annab Maarja end tervikuna Jumala käsutusse. Ta teeb seda teadlikult ja väljendab oma nõusolekut: «Vaata, siin on Issanda teenija, sündigu mulle sinu sõna järgi!»
Paastumaarjapäevaks kutsutakse püha sellepärast, et kirikus on tähistatud mitmeid teisigi neitsi Maarjaga seotud pühasid ehk maarjapäevi. Eesti on Maarjamaa ja seetõttu on neitsi Maarja isik meie joaks alati oluline olnud. Nii on maarjapäevade reas näiteks tähistatud ka Maarja külaskäigu päeva (varem 2. juuli, pärast kalendrireformi 31. mai), mille piibellikuks aluseks on Maar­ja külaskäik Ristija Johannese ema Eliisabeti juurde (Lk 1:39–45). 25. märts on ainus maarjapäevadest, mis langeb paastuajale ja sellepärast märgitakse päeva nimes ära sõna paast.
Paastumaarjapäev on kiriku jaoks rõõmus püha ja seetõttu on hoolimata paastuajast sel päeval liturgiline värv valge. Meie rahva jaoks on sellel päeval aga peale usulise tähenduse ka küüditamisega seonduv tähendus. Kuid selline on elu siin maailmas, kus headus ja kurjus kokku puutuvad. Meil on oluline mõelda, et neitsi Maarjast sündinud Päästja tuli siia maailma selleks, et kõik inimesed pääseksid igavesse ellu ja õiglus võidaks ebaõigluse. Nii võime endid ja oma lahkunud lähedased usaldada Jumala hoolde ja teada, et tema pöörab kõik asjad hea poole.
Kaido Soom

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)