Esileht » Uudis » Uudised »

25 aastat Eesti Kiriku taasilmumisest

04.02.2015 | | Rubriik: Uudised

Pühapäeval, 4. märtsil 1990 taasilmus Eesti Kirik. Hind oli 35 kopikat ja tiraaž 20 000 eksemplari. Trükitud Viljandis.
Lehe esimene peatoimetaja Joel Luhamets, kes toona oli Põltsamaa koguduse õpetaja, on algust meenutades öelnud, et tal ei olnud rohkem juhiseid kui vaid kirikuvalitsuse korraldus, et leht hakkaks ilmuma. Nii Joel kui ka järgmised peatoimetajad Evar Post, Villu Jürjo ja Kadri Ugur tulid toime, sest mistahes materiaalne raskus ei katkestanud Eesti Kiriku ilmumist. Mina astusin peatoimetajana üle Eesti Kiriku toimetuse läve 17. jaanuaril 1996. Toona küll Aleksandri tänavas üüripinnal paiknenud ruumidesse. Aasta hiljem asusime ümber ostetud bürooruumidesse, kus toimetus paikneb praegugi.
Kui ma sirvin esimest lehenumbrit, siis jooksevad siit tegijatena läbi nimed nagu Avo Üprus, Olev Türn, Karl Karlsson (jutlus), Lehte Hainsalu, Heino Noor ja Priskilla Mändmets. Viimane on paljudele meelde jäänud sõnaka naisena, kes end prohvetiks nimetas. Aga ta on lõpetanud ka Tartu ülikooli ajakirjanikuna.
See oli 25 aastat tagasi! Aga need aastad on mööda läinud kui üks silmapilk. Kui me toimetuses aeg-ajalt kogu seda veerandsaja aastaga kogunenud rikkust ehk siis ilmunud lehe aastakäike sirvime, ei jõua ära imetleda, kui rikas ja vaimulikult laetud on olnud kirikuelu ja selles osalenud inimeste mõtted.
Ma tean, et meie lugejate ja eelkõige tellijate hulgas on inimesi, kes olnud koos lehega kõik need aastad. Kutsun teid üles kirja panema oma meenutusi seoses Eesti Kirikuga ja neid toimetusele läkitama. Kui ma peatoimetajana tööle asusin, kirjutasin: «Ma eeldan, et kõik need inimesed, kes lehte teevad, lehte loevad ja seda enda omaks peavad, tunnevad end ühise perena.» Ma olen selle nimel töötanud ja ka nüüd samal seisukohal.
Igasugune tagasiside on tegijatele oluline ja nii oleks meilgi hea teada, mida on leht teile pakkunud, millega olete rahule jäänud, mida uut teada saanud, kas see on teie elu mõjutanud. Palun kirjutage meile kas elektrooniliselt (sirje.semm@eelk.ee) või saatke postiga (Ülikooli 1, Tartu 51003).
Sirje Semm,
Eesti Kiriku peatoimetaja

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)