Esileht » Online » Online artiklid »

25.02 Tori tähistas vabariigi aastapäeva tänujumalateenistusega

25.02.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Täna avati mälestusplaadid Toris, Eesti Sõjameeste mälestuskirikus ning sealsamas toimus ka Eesti Vabariigi 90. aastapäevale pühendatud tänujumalateenistus.

Lisaks arvukatele erinevatele mälestusplaatidele siseseintel rikastus Tori kirik veel kahe suure graniitplaadiga. Ühele plaadile on raiutud Jüri Uluotsa sõnad 1944. aasta augustist: "Au ja kummardus neile, kes oma elu või tervise on jätnud võitluses Eesti eest! Samuti au ja kummardus nende omastele. Valatud veri on lunastuse hind kogu meie rahva eest ja kõige selle eest, mis meie rahvale kallis. Seda peab teadma kogu meie rahvas ja vastavalt ka talitama.” Teine plaat meenutab 1918 aasta 24. veebruarit, mil koguduse õpetaja Juhan Reidak luges Tori kirikus ette "Manifesti Eestimaa rahvastele".

Muusikalist elamust pakkusid täissaalile Eesti Sõjameeste Pärnu Ühenduse meeskoor Helle Kullamaa juhatusel ja Tori rahvamaja segakoor, mida dirigeeris Grete Tammalu.

Jutlustas kolonel  Foto: Urmas Saard

Jutlustas kolonel Tõnis Nõmmik. Foto: Urmas Saard

Eesti kaitseväe peakaplan emeeritus kolonel dr Tõnis Nõmmik pidas jutluse, mille sisuks oli ime. Peakaplani sõnul on tegemist jumalaimega, kui 1227. aastal vabaduse kaotanud rahvas ligi 700 aastat hiljem taastas vabaduse iseseisva riigi loomisega. Poole sajandi pikkust veretut okupatsiooni lõppu peab vaimulik samuti jumalaimeks. Ühtlasi tunnustas ta kõrge hinnanguga neid julgeid poliitikuid ja sõjamehi, kes otsustavatel hetkedel pole kõheldes kõrvale astunud.

Jumalateenistuse järel suunduti rongkäigus Tori kalmistu servas oleva Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juurde. Vabadussõja graniitsamba jalamil kandis kaitseliidu Pärnumaa maleva kaplan Eduard Kakko mõjuvalt ette sõnumi, kasutades Piiblist tuntud teksti: "“Usk, lootus ja armastus…”. Ainult usk meie ettevõtmiste mõttekusse saab meid innustada tegutsema. Ilma usuta poleks olnud mõtet 1918. aastal relvi haarata. Ilma usuta vabadusesse võinuksime veel praegugi käed rüpes ja pea õlgade vahel väriseda võõrvõimu tahte all. Usk sünnitab lootuse paremasse tulevikku, mis kingib meile uusi võimalusi. Armastus ei vaja selgitamist. Armastust tunneme elu, maa ja rahva vastu."

Kalev.ee, 24. veebruaril 2008

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)