Esileht » Online » Online artiklid »

24.04 Peapiiskop pühitseb Haapsalu toomkiriku uued kellad

24.04.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Pühapäeval, 27. aprillil pühitseb peapiiskop Andres Põder Haapsalu toomkiriku uued kellad. Pühitsemistalitus toimub kellatornis kell 10 ja sellel osalevad lisaks peapiiskopile assisteerivad vaimulikud, laulukoor ja kutsutud külalised. Kell 11 algab toomkirikus pidulik tänujumalateenistus.

Haapsalu piiskopilinnuses helisesid kellad juba keskajal. Käärkambri kõrval kellatornis asunud kellad deformeerusid 1688. aasta tulekahjus. Kellade jäänustest valati Tallinnas kaks uut kella ja nad kutsusid rahvast kirikusse ja andsid teada õiget aega ligi kolm sajandit.

Kui toomkirik Nõukogude okupatsioonijõudude poolt 1945. aastal suleti, visati 1950. a-l tornist alla ka kellad, et viia need utiili. Suurem kell jäi terveks ja oli vaatamisväärsusena koduloomuuseumi ees 40 aastat.

Toomkiriku taasavamiseks 1990 tagastas Läänemaa Muuseum kella kogudusele. Kolmsada aastat vana kell helises kiriku taaspühitsemisel jõuluõhtul 1990. Seltsilise sai vana kell endale aasta hiljem. Uue, 270 kilo kaaluva kella valas Soome kellameister Jussi Somppi.

Möödunud aastal tegi kogudus ettepaneku muretseda uued kellad ja ehitada välja ajakohane kellahelistamissüsteem ning paigaldada ajanäitaja tornile. Tööde ettevalmistuse käigus selgus, et vanal kellal on pragu, mille tõttu tema kasutamine ei ole soovitatav ja mitusada aastat vana kellatool vajab täielikult väljavahetamist. Nii kujunes tööde maht suuremaks, kui alguses kavandati.

1991. aastal Soomes valatud kell on heas korras ja saab nüüd endale kaks tubli kaaslast. Suurem  on neitsi Maarja kell ja kaalub 370 kg. Väiksem on evangelist Johannese kell ja kaalub 120 kg.

Koguduse ettepanek leidis head kõlapinda. Asjaajamise ja vahendite muretsemise võttis enda peale juhatuse liige Sulev Saareväli. Projekti toetasid Haapsalu linnavalitsus, Pühakodade riiklik programm, SA Haapsalu Piiskopilinnus ja paljud annetajad. Jaanuaris kirjutati alla leping mahus 683 565 krooni kogu töö teostamiseks Toomas Mäeväli OÜ Orelitöökojaga. Uued kellad valati Saksamaal Vestfaalis Petit & Gebr. Edelbrock valukojas ja paigutati torni 17. aprillil.

Tänujumalateenistusel osalevad Naiskodukaitse esindajad ja asetavad lilled toomkiriku ristimiskabeli Emaaltarile.

Tänan ohvrimeelsete annetuste, eestpalvete, abistamise ja iga hea mõtte eest. Soovin kelladele pikka iga ja kaunist kõla.

Tiit Salumäe

EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse õpetaja

 

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)