Esileht » Online » Online artiklid »

22.03 Aidakem Jaani kirikul uut klaverit osta!

22.03.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Läinud aasta 27. detsembril tähistas Viljandi Jaani kogudus 535. aastapäeva ja rahvast täis kirikus kuulutati välja klaveriaasta.

Aasta eesmärk on koguda raha uue kontsertklaveri ostmiseks. Koostööleppele kirjutasid alla Tallinna klaverivabriku ja koguduse esindajad EELK peapiiskopi Andres Põderi juuresolekul.

Uus Estonia tiibklaver maksab 480 000 krooni ja rohkem kui kolmandik sellest summast on kogudusel klaverifondis olemas.

Klaver oli tellingu eest

Praegu Jaani kirikut teeniv klaver toodi pühakotta 1990. aastate keskel ühest Viljandi koolist, kus legendi järgi usin maaler seda laevärvimisel tellinguna kasutas.

Viljandi pillimeistrite Tõnu Kallaste ja Ivar Lugima töö tulemusena anti instrumendile tagasi tema algupärane eesmärk ning juba tosin aastat on vanake teeninud kirikus esinenud muusikuid ja koguduse kollektiive.
Kontsertide andmiseks see klaver siiski enam ei sobi. See on kõlatu ega häälestu korralikult.

Praegu on Viljandis arvestatavad kontsertklaverid vaid Pauluse kirikus ja muusikakoolis. Loodetavasti saab korraliku pilli ka pärimusmuusika ait.

Suurt instrumenti on keerukas transportida

Võib tekkida kohatu küsimus: kui palju neid klavereid siia linna vaja on? Kui seni on hakkama saadud, miks siis äkki enam ei saa?

Tegelikult ei ole seni hakkama saadud — nii mõnigi kontsert on jäänud toimumata ja praegused klaverisarnased instrumendid on esile kutsunud muusikute pahameele.

Pealegi on kontsertklaver suur ning selle ühest kohast teise vedamine on keeruline ja iga päev võimatu.

Korralik klaver on hädavajalik

Korralik klaver on kontserdisaali lahutamatu osa, Jaani kirik aga on väga hea saal, kus antakse aastas enam kui 70 kontserti.

Toogem üheskoos uus klaver kirikusse! Selle ostu on toetanud Viljandi linnavalitsus ja Eesti kultuurkapital, ettevõtjad, koguduse liikmed ja tavakodanikud. Klaveriaasta väljakuulutamisel kogunes korjanduskasti üle 10 000 krooni. See kast on aga iga päev kirikus olemas.

ANNETAMINE

Jaani kirikule klaveri ostmiseks saab annetada pangakontole ja telefonitsi.

• Viljandi Jaani koguduse arvelduskonto on 10220080216011. Lisada tuleb märgusõna «Klaver».

• Tulumaksusoodustuse saamiseks tuleb annetamisel lisada nimi ja isikukood.

• Annetada saab ka telefoni teel. Valides numbri 900 6825, annetate 50 krooni, valides numbri 900 6800, annetate 100 krooni.

• Kõik annetajad on oodatud selle aasta 4. oktoobril uue Estonia klaveri avakontserdile.

 

Allikas: klaveriaasta toimkond

 

KOMMENTAAR

Tonio Tamra,
muusikakooli direktor

On elementaarne, et igas kontserdisaalis on korralik klaver. Viimased viisteist aastat on aga olnud olulisemaid probleeme kui klaverite ostmine. Nüüd on suur rõõm, et muusikakool viimaks uue klaveri sai.

Kui Jaani kirik sooviks soetada üle miljoni krooni maksva Steinway, siis see oleks mõttetu priiskamine. Praegu on valitud parima hinna ja kvaliteedi suhtega instrument

Sakala, 22. märtsil 2008

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)