Esileht » Online » Online artiklid »

21.06 Lae varing seiskas Kaarma pastoraadi tegutsemise

21.06.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Talvekirikuna kasutatav Kaarma kiriku pastoraadihoone on juba kuu aega suletud, kuna päev pärast emadepäeva teenistust varisesid altari kohalt laest alla betoonitükid.

Pude betoon muudab terve lae varisemisohtlikuks

Foto: Oma Saar

Mitme ruutmeetri jagu 5–7 cm paksuseid betoonilahmakaid varises altari kohalt laest alla ilmselt ööl vastu 14. maid. Eelmine päev oli ruumis peetud emadepäeva jumalateenistust, kus laulsid koguduse pühapäevakooli lapsed ja kirikuõpetaja pidas jutlust.

„Kui see lagi oleks alla kukkunud teenistuse ajal, oleks keegi ilmselt surma saanud. Need tükid oli ikka nii suured, et mul oli tõstmisega raskusi,“ rääkis EELK Kaarma Peeter-Pauli koguduse perenaine Agnes Siim.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et varisenud betoon on näpuga murendatav ja nõrgem teda katvast krohvikihist. Pude betoon muudab terve lae varisemisohtlikuks.

56 aastat ehitusega tegelenud ehitusinseneri Heino Uuetalu sõnul pole ta nii halva kvaliteediga tehtud tööd tükil ajal näinud. Pastoraadihoone laebetooni koostis ei vasta mitte mingisugustele tehnilistele nõuetele, mistõttu see armatuuri küljest lahti tuligi ja koos krohviga alla sadas. Betooni tugevus on normides ette nähtust vähemalt viis korda viletsam.

„Ma ei soovita kellelgi sinna minna, sest kogu hoone lagi on eeldatavasti avariiohtlik ja variseb ühel heal päeval alla. Betoonkonstruktsioonid varisevad alati ootamatult,“ märkis Uuetalu. Lae külge on omakorda kinnitatud hoone roogkatus ning mingil hetkel võib see kõik kokku variseda. Uustalu sõnul tuleb kogu lagi lammutada ja uuesti ehitada.

Agnes Siimu kinnitusel räägiti juba lae valamise ajal 1992. aastal, et laega ei ole kõik korras. „Midagi oli justkui valesti valatud ja taheti maha võtta, aga spetsialistid olid öelnud, et käib küll,“ teadis Siim.

Pastoraadihoone juures töödejuhatajaks olnud praegune abilinnapea Urmas Sepp ütles Oma Saarele, et hoone projekt nägi ette monoliitlae valamist, aga Saaremaal tollel ajal monoliidivalamise tehnoloogiat ei olnud. Lagi valati ära tehnoloogiat rikkudes. „Selle vastutuse ja süü ma endale võtan, et see asi ei ole päris nii, nagu ta oleks pidanud olema,“ lausus Sepp.
Rita Peirumaa ütles, et muinsuskaitseamet tahab hoones läbi viia põhjaliku tehnilise ekspertiisi.

Vaneminspektori sõnul on kogudus saanud muinsuskaitselt raha pastoraadihoone teise poole restaureerimiseks, mida tuleks nüüd aga osaliselt kasutada avariiolukorra likvideerimiseks.

Oma Saar, 21. juunil 2007

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)