Esileht » Online » Online artiklid »

21.04 Kunagised osmussaarlased konserveerivad kabelivaret

21.04.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 Osmussaare kabeli varemed. Foto: Lääne Elu

Endiste osmussaarlaste järeltulijad kavatsevad konserveerida Osmussaare kabelivareme.

„Plaanide järgi läheme Osmussaarele tööle 28. aprillil,” ütles Osmussaare kabeli konserveerimistööde projekti juht Lea Täheväli Stroh. „Tuleb viis inimest Rootsist. Oleme palganud töömehed ja alustame konserveerimist.”

Kõigepealt on osmussaarlastel plaanis korda teha kabeli torn. „Viimane aeg on sellega alustada, sest muidu ei olegi seal enam midagi parandada,” märkis Noarootsi vallavanem Ülo Kalm.

Kavas on torn krohvida ja uue katuse alla saada, samuti välja kaevata ja puhastada kabeliase, et säilinud müüriosa konserveerida. „Prahi ja sodi all peaks olema meetri jagu müüri,” ütles Täheväli Stroh. Müüriosa peale on kavas kasvama panna kukehari.

Peale aprilli minnakse Osmussaarele tööle taas jaanipäeva paiku ja siis juuli keskel.

Alguses olid talgud

Osmussaare kabeli konserveerimisprojekt algas 2007. aasta suvel, mil kunagisi osmussaarlasi ja nende järeltulijad ühendav Odensholms Byalag korraldas kabeli juures konserveerimistöid ettevalmistavaid talgud. Siis puhastati kabeli ümbrus ja varemed võsast, otsiti haudu ja riste ning tuvastati kunagise kabeliaia müüri asukoht.
 
Osmussaare kabelivareme konserveerimisprojekti rahastab Gustav VI Adolfi Rootsi kultuurifond, kes eraldas sellesuvisteks töödeks 75 000 Rootsi krooni. Ülejäänud raha on laekunud annetustest. Kokku on selleks suveks raha 240 000 Eesti krooni.

Tööd jätkuvad kabeli juures ka tuleval suvel. Noarootsi vallavalitsus taotleb 2009. aastaks 180 000 krooni lisaraha pühakodade säilitamise programmist. Vald ise on nõus omalt poolt eraldama kabelile 16 000 krooni. „Kabel on kogu Osmussaare kogukonna pühapaik ja ajaloo jälg saare peal. Tänuväärt on, et see korda saab,” ütles Kalm.

Konserveerimisprojekti tellija ja teostaja on Odensholms Byalag.

Lääne Elu, 19. aprillil 2008

Üks kommentaar artiklile “21.04 Kunagised osmussaarlased konserveerivad kabelivaret”

  1. Marek Roots ütles:

    Jõudu ja õnnistust Osmussaare kabelivareme konserveerimisel! Tegemist oli kauni ehitisega. Pikemalt jutustab Osmussaare elust ja ka Jeesuse kabelist Sven Danell oma raamatus “Kuldrannake” (Ilmamaa 1999).

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)