Esileht » Online » Online artiklid »

21.03 Taagepera kiriku uuendamine algab kevadel

20.03.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Juba mitu aastat on olnud kavas Taagepera kiriku kordategemine. Kuna ehitis on muinsuskaitse all, teeb see asjaajamise keerukaks – remondi käigus peab arvestama muinsuskaitsetingimustega, kirjutab ajaleht Valgamaalane.

Uus põrand pidi saama originaalilähedane. Lauad pidid tulema sama laiad ja paksud kui endised. Materjali oli aga raske saada, kuna pole enam selliseid palke, millest nii laiu laudu lõigata. Ent firmal õnnestus siiski vajalik materjal hankida.

Kiriku eterniitkatus on peaaegu kolmkümmend aastat vana ja pole enam vettpidav – mitmesse kohta on augud tekkinud.

 

Valminud on eritööde projekt

«Nüüd on valminud eritööde projekt kirikuhoone (pikihoone, kooriruumi ja käärkambri) ning torni katuse kandekonstruktsioonide restaureerimiseks ja hoone katuse keraamiliste punaste S-katusekivide ja torni katmiseks tsingitud terasplekiga,» selgitas Järv.

«Projekti koostas osaühing Wunibald Ehitus Tartust. Tööd hakkab tegema suurte kogemustega muinsuskaitseobjektide restaureerija Rändmeister Osaühing Tallinnast.»

Raha on kiriku katuse restaureerimiseks kokku saadud koguduse oma vahenditest. Riik on sellele lisaks eraldanud 150 000 krooni. Nimetatud summa eraldamisele aitas kaasa Helme vallavolikogu esimees Toivo Põldma.

Taagepera kiriku katuse uuendamine algab kevadel. Kivid tuuakse otse tehasest varsti kohale.

Projekteerija hinnangul on ka torni seisund avariiohtlik. Selle põhjapoolsete karkassipostide alumised osad on mädanikust kahjustatud. Kellaruumi akende all karkassipostide vahel jooksev horisontaalvöö kogu ulatuses mädanikust kahjustatud, sõlmühendused pehastunud. Mädanikust on kahjustatud ka räästa all olev risttalastik, kuhu toetuvad katusesarikad ja torni emapuu.

Tõnis Järve sõnul puudub aga torni restaureerimiseks hetkel raha. Muinsuskaitseametile on küll taotlus vajaliku summa eraldamiseks esitatud ja Helme vald on lubanud kaasfinantseerimiseks raha anda.

«Kui firmad ja kõik heasoovlikud inimesed otsustavad ka Taagepera kiriku torni restaureerimist toetada, siis võiks oma panusega Hansapanka märgusõna all «Taagepera kiriku torn» arveldusarve numbrile 221013466795 üle kanda. Koguduse juhatus on kõikidele annetajatele juba ette tänulik,» ütles Järv. «Kirik saab uue katuse käesoleva aasta suvel. Hea oleks, kui torn saaks ka katusega üheaegselt restaureeritud.»

 

Pühade ajal on kirik rahvast täis

«Teenistus käib Taagepera kirikus regulaarselt. Paarkümmend inimest on alati jutlust kuulamas,» rääkis Taagepera Jaani koguduse juhatuse esimees.

«Suuremate pühade ajal on aga kirik rahvast täis. Siis ilmestavad teenistust ka külla kutsutud ansamblid. Tuntumad neist on Helme valla segaansambel Sillervo ja kohalik ansambel Hõbetäht. Alati toetab lauljaid aga kiriku organist Thea Leitmaa.»

Taagepera koguduse juhatusse kuulub neli liiget. Lisaks esimehele veel aseesimees Juhan Tamberg, sekretär Maimu Järv ja laekur Vaike Sillaots. Mõistagi on juhatuse tööga pidevalt seotud ka koguduse õpetaja Arvo Lasting.

Kuna kirik asub Taagepera lossi lähedal, on selles läbi viidud ka laulatusi, looduslähedus soosib aga kõrgetasemeliste kontsertide korraldamist.

«2003. aasta juunis käis Taagepera kirikus kontserti andmas organist Saksamaalt. Kontserdiga «Põhjamaade hääled» võlusid kuulajaid Villu Veski ja Tiit Kalluste. Siiri Sisask, Henn Rebane ja Robert Jürjental tõid külastajateni kontsertetenduse «Ürg ja võim». Tuntud muusikuid on käinud Taagepera kirikus teisigi,» selgitas Tõnis Järv.

Taagepera kirik on ehitatud 1674. aastal. Oreli sai pühakoda aga palju hiljem – aastal 1863. Praegu kuulub Taagepera kiriku kogudusse 108 liiget. Võrreldes ümberkaudsete elanike arvuga on seda parasjagu.

 

Toimetas Tiiu Pikkur, EK online

 

 

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)