Esileht » Online » Online artiklid »

21.02 Eliisabeti kirikus saab näha Eesti esimest trikoloori

21.02.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Image

Ülehomme on Pärnu Eliisabeti kirikus kõigile huvilistele näha 1884. aastal Otepää kirikus õnnistatud Eesti üliõpilaste seltsi kõige esimene sinimustvalge lipp, mis viimati oli avalikult väljas 2004. aastal, lipu 120 aasta juubeli puhul.

Eesti üliõpilaste seltsi ajaloolist lippu saab Eliisabeti kirikus näha laupäeval 9.30-14.

Pühapäeval on lipp uudistajatele vaatamiseks 10-14 Tallinna toomkirikus.

“Millal lippu uuesti näha saab, seda me ei tea, küllap mitte lähiajal. Usun, et kuna tegemist on 124 aasta vanuse reliikviaga, on kuskile kirja pandud selle kokku ja lahti rullimiste arv, ning sellepärast lippu väga palju välja ei tooda,” rääkis Eesti üliõpilaste seltsi esimees Kaarel Vanamölder.

Eesti üliõpilaste seltsi andmetel toimus esimene avalik sinimustvalgete värvide demonstratsioon 1882. aasta suurel reedel, kui üliõpilane Aleksander Mõtus kandis kolmevärvilist värvimütsi, sõites voorimehel läbi Tartu kesklinna. Peakattest tekkis tüli saksa korporatsioonide esindajatega, kes võtsid Mõtuselt tekli jõuga ära ja trampisid jalge alla. Selle sündmusega omandas sinimustvalge värvikombinatsioon võitlusvärvide oreooli ja tähenduse.

Sinimustvalge lipu valmistamise mõtte algatas Karl August Hermann koos abikaasa Paulaga. Lipp sai valmis 1884. aasta mais ja see pühitseti 3. juunil Otepääl.

Pärnu Postimees, 21. veebruaril 2008

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)