Esileht » Uudis » Uudised »

2. detsember – advendiaja 1. pühapäev. Kirikuaasta algus

07.12.2018 | and | Rubriik: Uudised

Eestimaa linnades ja külades süüdati jõulukuusel esimene advendiküünal. Alanud on ootuse aeg.

Peterburi Jaani kirikus

peterburi

Peterburi Jaani kirikus süütas advendiküünla piiskop Tiit Salumäe.
Liliann Keskinen

1. advendipühapäeval tähistati Peterburi Jaani kirikus Eesti, Läti, Leedu ja Soome 100. sünnipäeva.
Neist neljast viimasena täitus novembris Lätil sajand iseseisvuse väljakuulutamisest ja Soome polnud veel tähistanud oma 101. sünnipäeva.
Jumalateenistuse järel toimus pidulik advendiküünla süütamine. Oma tervituskõnes soovis piiskop Tiit Salumäe, et advendiaeg võiks olla rõõmus aeg kõigile. Lisaks Salumäele said sõna tervituseks ka Soome kiriku esindajana emeriitpiiskop Voitto Huotari ja Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi. Kaasa teenis õpetaja Enn Salveste.
Seejärel astusid kontserdiga üles organist Ulla Krigul ja sopran Kädy Plaas-Kala.
Barokkmuusikat sisaldanud kava lõpus esitati advendimuusikat Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest, igast riigist üks lugu.
Enne kirikust lahkumist sai suu magusaks Eesti Kontserdi poolt pakutud glögi ja piparkookidega. Õues liuelnud valgete lumehelveste saatel on hea jõuludele vastu minna.
Liliann Keskinen

Tallinna Jaani kirikus

Kontsertpalvusel Tallinna Jaani kirikus oli ligi paarisaja laulja esinemist tulnud kuulama kirikutäis rahvast.
Koguduse arhiiv

Pühapäeva pärastlõunal peeti kirikus Tallinna praostkonna esimese advendipühapäeva kontsertpalvus „Avatud armule“.

Ühendkoori 180 laulja esituses kaikusid paastuajale omaselt violetsete võlvide all advendilaulud. Kõne pidas peapiiskop Urmas Viilma, praostkonna koore tervitas praost Jaan Tammsalu ning kontsertpalvuse lõpus avati Tallinna kesklinna valitsuse kingitud jõulusõim.
Jaani koguduse Facebooki seinal jagab praost Tammsalu, kes ei suutnud vahetult kontsertpalvuse eel rõõmu ja tänulikkust üksnes endale hoida: „See on tegelikult ime, et igal aastal nad tulevad. Inimesed ei tüdine, vaid pigem tulevad veel suurema rõõmuga järgmisel aastal – see tähendab, et on vist hästi läinud, võimas ühislaul on puudutanud südant. Mina olen õnnelik ja ääretult tänulik, et kirikud täituvad rahvaga ja inimesed väärtustavad vanu ja ka uusi traditsioone, mis on väärtustamist väärt. Ilusat advendiaega kõigile!“
Peapiiskop Viilma manitses inimesi hoolivusele: „Ligimesearmastus tähendab oma silmade asetamist samale tasandile ligimesega – igaühega meie ümber. See pole kerge! Ilma kristliku usuta on see isegi võimatu. Seda enam on imeline mõelda, et Jumal ei põlanud ära laskuda meie kõigi silmade kõrgusele. Jumalale ei olnud alandav tulla meie sekka ning andestada meie eksimused ja patud.
Kas oleme ise valmis minema nende hulka, kes meile ei meeldi või kellega me nõus ei ole? Kas oleme valmis kahetsema halba ja paluma andeks eksimuste eest? Või on uueks normiks silmade üksteisega samale kõrgusele sättimise asemel jälgida, kas minu sülg ulatub pritsima ja jalg ulatub vastu äigama?
Advendiaeg on õige aeg nendele küsimustele vastamiseks ja meele ning käitumise parandamiseks. Kanda üksteiste koormaid ja muresid, osutada üksteisele positiivset tähelepanu, samuti märgata neid, keda saan aidata, ongi üks osa jõuluootusest.“
Eesti Kirik

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)