Esileht » Online » Online artiklid »

18.02 Laiuse kiriku seinale kinnitatud mälestustahvel tekitab poleemikat

18.02.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Laiuse kirik

Laiuse kirik

Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul on paljud omavalitsused otsustanud korrastada juba olemasolevaid Vabadussõja tähiseid ja paigaldada ka uusi, kirjutab Vooremaa.ee.

Jõgeva vald pani Laiuse kiriku seinale kolm graniitplaati, kus kirjas nende kohalike meeste nimed, kes Vabadussõjas oma elu andsid. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas ütles, et selle tänuväärse idee algataja on Jõgeva valla muinsuskaitsekomisjoni esimees Juhan Reimann, kes pole ise küll koguduse liige, kuid on juba aastaid kogunud Laiuse kihelkonna kohta ajaloolist materjali ning niisuguste mälestusplaatide paigaldamine just kirikuseinale on vaimuliku sõnul õige ja kohane ka teoloogilises mõttes, sest kirik on oma olemuselt rahupaik ning pakub nüüd sümboolselt rahu ka neile sõjas langenuile.

Keskmisele mälestusplaatidele on aga sattunud tekst "Eesti vabaduse eest langenud kangelastele", mis muinsuskaitsekomisjoni esimehe Juhan Reimanni hinnangul oleks pidanud olema mitte "vabaduse eest", vaid "Vabadussõjas" ning tema arvates tuleks töö ümber teha. Lisaks on paljud leidnud, et sõna kangelane ei ole just sellise tahvli jaoks parim sõna, kuna sõna oli ülekasutatuna käibes nõukogude ajal.

Kalev.ee, 12. veebruaril 2008

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)