Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

15 aastat hiljem: suurima laevahuku meenutuseks

23.09.2009 | | Rubriik: Ühiskond

28. septembril möödub 15 aastat reisiparvlaeva Estonia hukust tormisel Läänemerel.
Kui umbes 800 reisijat ja 188 meeskonnaliiget 1994. aasta 27. septembri õhtul Tallinnas Stockholmi suunduva reisilaeva pardale astusid, ei osanud nad aimata, et vaid vähesed tulevad reisilt tagasi eluga. Südaööl olid inimesed läinud oma kajutitesse, restoranid tühjenesid, suleti kauplusi.
Kell 1.24 läks eetrisse hädakutsung. Kell 1.10 purunesid Estonia vöörivisiiri kolm lukustusmehhanismi. 55tonnine visiir hakkas hingedel kõlkuma ja vastu autoteki veekindlat siseust – rampi – peksma. Visiir rebenes lahti ja kadus merre, tõmmates lahti ka rambi. Vesi pääses autotekile. Kell 1.58 oli laev radariekraanilt kadunud.
Tuule kiirus Läänemerel oli tol ööl 25 m/s ja laine kõrgus 6–10 meetrit, vee temperatuur alla 10 kraadi. Uppunud laevalt pääsenud inimesed hulpisid päästeparvedel tunde jäises merevees, kas surid või päästeti. Laevahukk viis merepõhja ametlikel andmetel 852 inimest. Vaid 137 inimesel õnnestus sellest sügistormist eluga välja tulla. Estonia katastroof oli üks suuremaid maailma laevahukkude ajaloos pärast II maailmasõda. Veel tänagi ei ole Estonia kurb lugu lõppenud, vaid kestab edasi.
 
Mälestuskontsert
Ühendus Memento Mare korraldab mälestuskontserdi Tallinna Jaani kirikus ning seab Eesti Rahvusraamatukogus üles Estonia-teemaliste raamatute ja esemete näituse.
Pühapäeval, 27. septembril kell 17 on Tallinna Jaani kirikus mälestuskontsert, kus laulavad meditatiivsete kitarrihelide saatel Vox Clamantis ja Püha Miikaeli poistekoor.
Pärast kontserti, alates kella 18.30 kuni laeva teekonna lõpuni kell 02.03, on igal inimesel võimalik süüdata küünal Rannavärava mäel Estonia mälestusmärgi juures. Taustal kõlab Liis Jürgensi õrn elektro-akustiline kompositsioon.
Laevahuku päeval, 28. septembril kell 12 toimub Estonia mälestusmärgi juures Rannavärava mäel mälestusteenistus. Talitust viib läbi õpetaja Jaan Tammsalu. Kell 16 kogunetakse sõnavõttudeks rahvusraamatukogu fuajees. Näitus, mis kajastab Estonia-teemalisi raamatuid ja mälestusesemeid, jääb avatuks 2. oktoobrini.
Ühendus Memento Mare, kuhu kuuluvad hukkunute omaksed, on igal aastal Estoniaga toimunut mälestanud. Nii sündmusrikkalt pole aga varem leinapäeva meenutatud. «Viisteist aastat on teatav ajaline märk ja me soovime toimunut eesti rahvale laiema kõlapinnaga meenutada,» põhjendab ühenduse juhatuse liige Märt Raudsepp.

Mälestusrännak
2003. aastal hakati nurgakivi panekuga Viimsisse ehitama kirikut merel hukkunute mälestuseks. Kirik sai valmis 2006. aastal. Märkimaks Estonia huku 15. aastapäeva, korraldab Viimsi Püha Jaakobi kogudus koos Eesti Kirikute Nõukoguga laupäeval, 26. septembril mälestusrännaku Tallinnast Rannavärava mäel asuva reisiparvlaev Estonia huku mälestusmärgi «Katkenud tee» juurest Viimsi kirikusse. Kell 11 on alguspalvus mälestusmärgi juures, kell 15 mälestusteenistus kirikus.
Samal rännakul mälestatakse ka 65 aastat tagasi kommunistliku okupatsiooni eest Läände põgenenuid, kes vabadusse ei jõudnud ja hukkusid.

Sirje Semm

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)