Esileht » Online » Online artiklid »

14.12 Karja kirikus heliseb lihtne jõuluviis

14.12.2007 | | Rubriik: Online artiklid

On teada, et 140 aasta eest, 1867. aastal, asutas köster-koolijuht Karl Allas Karjas esimese laulukoori. 125 aastat tagasi, 1882. aastal, kõlas aga jõululaupäeval Karja kirikus esmakordselt neljahäälne koorilaul, mis kirikuliste poolt väga sooja vastuvõtu leidis. Koori juhatas koolmeister Mihkel Oks. Sellest ajast alates on koorilaul Karja kihelkonnas alati kõlanud.

Oli aeg, kus koorid tegutsesid pea igas külas või vähemalt iga kooli juures – Leisis, Karjas, Pärsamal, Koiklas, Pammas, Metskülas ja vahel ka mõnes suuremas külas.

Katkend Heinrich Männa koostatud (1995) raamatust “Saaremaa laulupeo esimene sajand 1894–1994”: ““Saarlane” nr 23. 10.06.1885. a Karjast: “Meil on siin juba kolm aastat suurdel pühadel kirikus kena nelja häälega koorilaul helisenud, iseäranis rõõmustav ja ilus oli ta sell Nelipühil.

Ilm oli ilus, kirik puupüsti rahvast täis. Helises kooripäält Koikla valla segakoorilt vägev, südamesse mõjuv, nelja hääleline laul. Selle nimetatud koori juhataja on kohaline valla koolmeister M. Oks, kellele armastust ja tüdimata meelt soovin, sest igaüks asjatundja teab, kui rasket tööd ja suurt muret laulu juhatamine tarvitab – iseäranis kui forte ja piano, see on kõvemad ja vaiksemad kohad iga üks omal kohal õieti peavad pruugitud saama.

Hääd õppimise himmu ja hoolsat kooskäimist soovin Koikla valla neidudele ja peigudele, et nad murega õpiksivad kõik muusika märgid tähele panema, siis saab nende laul veel kenamine kõlama kuulajate südame rõõmuks.””

Ka pärast teist maailmasõda on koorilaul Karja kihelkonnas edukalt helisenud: tegutsesid koorid Pärsamal, Pammas, Metskülas, Karjas ja Leisis. Kuuekümnendatel aastatel tegutses Karja kihelkonnas ka meeskoor, mida juhatas kooliõpetaja Endel Nau Karja koolist. Mehed käisid koos Leisist, Karjast ja Pärsamalt. Karjas juhatas segakoori Boris Vallau, Leisis Raissa Üksti, hiljem Hilja Taimla, Pammas Meeri Rössler.

Praegu on Karja kihelkonnas üks koor, mis töötab järjepidevalt alates 1980. aastast. 1980–1983 juhatas koori Timotheus Linna, käies kohal Kuressaarest. Alates 1983. aasta oktoobrikuust on koori juhatanud Tiina Oks.

Kui koor aastatel 1980 kuni 1995 oli suurearvuline, siis praeguseks on selle koosseis erinevatel põhjustel vähenenud.

Karja segakoor on alates 1980. aastast osa võtnud kõikidest laulupidudest nii Tallinnas, Tartus kui ka mitmel pool Saaremaal, osalenud ka segakooride laulupäeval Põlvamaal. 1985., laulupeo aastal, laulsid Karja segakooris ka Katrin Karisma ja Leisist pärit Hendrik Krumm. Koor on esinenud palju oma valla kultuuriüritustel. Kontsertreisidel on käidud Soomes Karjaas ja Rootsis Alingsasi linnas.

Karja segakooril on saanud heaks traditsiooniks iga aasta jõulude eel korraldada jõulukontsert ühes kirikus. Et kontserdid toimuvad koos Taritu segakooriga, siis on igal aastal erinev esinemiskoht, kas siis Taritu kandis või meie vallas. Traditsioon on kestnud juba pikka aega.

Tänavu 16. detsembril tähistab Karja segakoor oma tegevuse 125. ja koorilaulu 140. aastapäeva kell 11 algava jõulukontserdiga Karja kirikus koos Taritu segakoori ja Saaremaa poistekooriga. Möödub ju 24. detsembril 125 aastat esimesest mitmehäälselt laulva segakoori esinemisest Karja kirikus, ja praegu tegutsev Karja segakoor on selle traditsiooni jätkaja.

Kallid Leisi valla noored! Austage oma esivanemate ellukutsutud koorilaulu jätkamist oma kodukohas ja tulge koori laulma! Uskuge, ei ole midagi ülevamat kui üheskoos lauldud mitmehäälne laul.

Soovin jõudu ja tervist koorijuhile ning kõikidele lauljatele. Tänan kõiki, kes on aastate jooksul tähtsaks pidanud koorilaulu säilitamist ja edasikandmist.
Tulge pühapäeval Karja kirikusse ilusat juubelikontserti kuulama!

Oma Saar, 14. detsembril 2007

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)