Esileht » Online » Online artiklid »

12.04 Aivar Mäe: see oleks ausammas kultuurile

12.04.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Aivar MäeKirikuehitust veab Eesti poolelt Eesti Kontserdi direktor Aivar Mäe, keda 2006. aastal pärjati aasta kinnisvaraguru tiitliga ja kelle käes näivad paljud asjad kullaks muutuvat. Jaani kirikuga pole nii lihtsalt läinud.

Mitu inimest on väitnud, et teie olete Eestis ainus inimene, kes suudab venima jäänud Jaani kiriku projekti lõpule viia. Kui ränk see koorem on?

See esimene väide on küll suur liialdus.

Aga tagasilööke on ju üksjagu olnud?

Neid on iga päev, iga tund. Aga ma ei arva, et see on ränk koorem. Ma võtan seda tähtajatu projektina. Selles mõttes on lihtsam. Siin ei saa püstitada tähtaegu, et avamine on 29. septembril 2009 ja nii on. Venemaal on paljud asjad etteaimamatud, seadusandlus muutub väga kiiresti, protsessid on aeglased. Need on probleemid. Minu jaoks on see pikaldane, kuid missiooniga projekt. Ennekõike on ta Eesti Vabariigi ja meie kultuuri juurte jaoks oluline projekt. Ta on kultuuri ausammas.

Umbes kuu aega tagasi olite lootusrikas ja uskusite, et juba aprillis on võimalik riigihange välja kuulutada. Kuidas on nüüdne seis?

Täpselt sama seis.

Kas praegune valitsus on ikka täis tahet projekti edasi rahastada ja kirik taastada?

Täna on meil kuupäevaks 10. aprill. Poodu majas nöörist ei räägita. Siiamaani on olnud küll kõik positiivne.

Kas säästueelarve tegemine on juba projektile ohumärgi külge pannud?

On ju teada, et riigi investeeringutest on hetkel blokeeritud 50 protsenti.

Kuigi te ei soovinud tähtaegadest rääkida, küsin ma ikka, et millal võiks kõige helgema stsenaariumi kohaselt tulla kirikus esimene jumalateenistus või avakontsert?

Oh, jumal! Ennustamine on keeruline ja ma ei tahaks siin ära sõnada. Teoreetiliselt on võimalik, et 2009. aasta lõpus võiks kirik-kontserdisaali avada. Eesti Kontsert muutub tulevikus rentnikuks. Me võtame koguduselt kiriku sajaks aastaks rendile. Kogu maja haldus ja kontserttegevus on Eesti Kontserdi käes. Asi puudutab kultuuri laiemalt – lisaks kontsertidele tulevad sinna näitused, teatrietendused. Loomulikult ka koguduse ja Eesti seltsi töö. Juba tegeletakse ka raamatukogu arendusega. Pean siin silmas digitaalset raamatukogu. Praegu paikneb Peterburi keskraamatukogus väga palju Eestile ja tema ajaloole olulisi asju.

Postimees, 12. aprillil 2008

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)