Esileht » Online » Online artiklid »

12.01 Läänlannast misjonär pääses Keenia rahutuimast piirkonnast

12.01.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Üle kolme aasta Keenias misjonärina töötanud Rael Leedjärv jõudis kolmapäeva hilisõhtul koju Kullamaale, sest aasta lõpus presidendivalimiste järel puhkenud rahutuste tõttu oli misjonäride elu ohus.

Rael Leedjärv töötas Soomes tegutseva Rootsi misjoniorganisatsiooni SLEF liikmena Lääne–Keenias Atemo misjonikeskuses. Selles piirkonnas olid rahutused kõige vägivaldsemad.

SLEFi kodulehe järgi on nii Atemos kui ka selle lähedal Kisumus olud segased, 90% kauplusi ja kirikuid on hävitatud või suletud, Kisumu linna keskus on purustatud. Valitseb anarhia, kohati on noortekambad võimu endale võtnud.

Uudisteagentuurid on teatanud, et riigi lääneosas pani rahvamass põlema kiriku, kuhu olid inimesed peavarju otsides põgenenud, ja umbes 50 inimest põles kirikusse sisse.

Eesti luterliku kiriku misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru andmeil lahkus Rael Leedjärv koos kahe kolleegiga oma misjonijaamast 2. jaanuaril. Misjonäri sõnul olnud kõige raskem lahkuda kohalikest kolleegidest. SLEFi töö 45aastase ajaloo jooksul oli selline operatsioon esimene ja kõigile suur šokk.

Rael Leedjärv ütles eile Lääne Elule, et tahab puhata ega anna praegu intervjuusid. Ta lisas, et elu ei olnud ohus, kuid ära tulla oli mõistlik.

Reinaru selgitas, et Soome suursaatkond kutsus Soome misjonärid esialgu pealinna Nairobi, aga et neil polnud seal võimalik oma tööd jätkata, otsustas misjoniselts misjonärid kodumaale tuua.

Rahutused said Keenias alguse 27. detsembril toimunud presidendivalimiste järel, mil keeldus opositsioon tunnistamast president Kibaki tagasivalimist. Kibaki on kikuyu, opositsiooni kandidaat Odinga luo rahvusest. Vaatlejad kardavad Ruanda stsenaariumi kordumist, kus konflikt kasvas üle etnilisteks kokkupõrgeteks.

Rael Leedjärv on EELK ja Rootsi Luterliku Evangeeliumiühenduse Soomes (SLEF) misjonärina Keenias 2004. aastast. Tema tööaeg lõpeb tänavu mais, ütles Reinaru.
Rootsi filoloogi haridusega Rael Leedjärve juhtida on Soome riigi toetatav orbude haridusprojekt Lääne–Keenias, mis annab 58 noorele võimaluse omandada kesk– või kutseharidus. Ta lööb kaasa ka Keenia luteri kiriku noortetöös.

SLEFi andmeil naasevad misjonärid Keeniasse niipea, kui olukord riigis rahuneb.

„Loodame õige varsti tagasi minna,” ütles Rael Leedjärv.

Rael Leedjärve isa on Kullamaa koguduse õpetaja Ants Leedjärv, ema Tooni on koguduse organist ja muusikajuht.

Lääne Elu, 12. jaanuaril 2007

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)