Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

100 aastat pastor Harald Meri sünnist

10.01.2018 | | Rubriik: Persoon minevikust

Meri, Harald2Jõelähtme kirikus mälestati laupäeval pastor Harald Merit tema 100. sünniaastapäeval.

23. detsembril 1917. aastal sündinud Meri surm 1990. aasta aprillis on lahenduseta veel ka 28 aastat hiljem. Küll ringleb mitmeid spekulatsioone tema ja temaga koos elanud Valve Kleini koletust surmast.
Harald Meri sündis Raasikul. Vaimuliku kutse omandas usuteaduse instituudis ja õpetajaks ordineeriti 20. detsembril 1961. aastal, mil ta oli kohe saamas 44aastaseks. Ta on olnud seotud Harju-Jaani, Jõelähtme, Vahastu ja Järva-Madise koguduse teenimisega. 1978. aastast oli ta Türi koguduse õpetaja oma vägivaldse surmani. Ka täitis ta Järva praostkonna abipraosti ja hiljem praosti ülesandeid. Oli valitud Eesti Kongressi saadikuks.
Veikko Lepassalu raamat „Valusalt valge“ (2007) on püüd uurida nn Türi topeltmõrvaga seotud asjaolusid. Raamatus joonistub välja Harald Meri iseloom: impulsiivne, äge, põikpäine, allumatu. Noorusaegade ulja poksija kuvand saatis teda.
Arnold Rüütel on meenutanud raamatus „Teine Eesti“ (1996) 1970ndatel looduskaitse seltsi kuulunud liikmetest kõneldes (lk 473): „Peale selle muust avalikust elust kõrvaletõrjutud vaimulikud, nagu Herbert Kuurme, Toomas Paul, Harald Meri, kelle pärast EKP KK seltsi juhatust mitmel korral noomis. Seltsi kokkutulekud olid massiüritused, mida K. Vaino asus piirama, kehtestades osavõtjate arvu piirmäära.“
Kaks aastat tagasi 6. aprillil kirjutab Eesti Kirikus Enn Tarto: „5. aprillil 1990 tapeti Järva praost Harald Meri ja tema koduabiline Valve Klein. Nende surnukehad leiti 14. aprillil 1990 lähedalasuvast karjäärist. Praost Harald Meri oli 1989. aastal Kautlas pidanud kõne, kus ta olevat rõhutanud, et kõige punasematest on saanud kõige sinimustvalgemad. Sügav kaastunne leinajatele.“
Eesti Kirik

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)