Esileht » Online » Online artiklid »

10.03 Kaevutüli võib kohtusse jõuda

10.03.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Viru-Jaagupis kirikumaal asuva kaevu ümber on tants käinud juba pikemat aega. Halvima stsenaariumi korral, kui kokkuleppele ei jõuta, võetakse eeloleval kolmapäeval, 12. märtsil, jalge alla kohtutee

Kui veel eelmisel nädalal lootis Vinni vallavanem Toomas Väinaste Viru-Jaagupis tekkinud kaevutüli lahendada kohtuväliselt, siis praeguseks pole loodetud kokkuleppele siiski jõutud ja kohtutee muutub üha reaalsemaks.

Lahenduse leidmise nimel on Väinaste enda kinnitusel nõu pidanud nii EELK Konsistooriumi kantsleri Mati Maanase, kes selle tarvis spetsiaalselt Tallinnast siia tuli, kui ka Viru-Jaakobi koguduse juhatuse uue esimehe Juhani Seidenthaliga, kes hiljuti sellele ametikohale asus, sest varasem koguduse juhatus saadeti laiali.

“Ega me ei olegi tänaseks kokkuleppele saanud. Nemad arvavad, et see kaev on tohutu rahaallikas. Et kirik peaks selle eest, et teised vett kasutavad, raha saama. 12. märtsil peaks kohus olema, kas enne seda võetakse avaldus tagasi või ei võeta, pole teada,” tegi vallavanem hetkeolukorrast kiire kokkuvõtte.

Siiski oli Toomas Väinaste veel eelmise nädala lõpus hoopis positiivsemalt meelestatud ja ütles, et lähematel päevadel kohtusse asja pole, sest asjad arenevad positiivses suunas.

“Kirik ja vanajumal peavad olema üksteisele kõige lähedasemad ja lahendama kõik maapealsed probleemid. Ma arvan, et saame rahumeelsele kokkuleppele, tähtis ongi, et inimestel oleks siin maapealses elus rahu,” lausus Väinaste, lootuses kohtuvälisele leppele.

Rahumeelsele lahendusele panustas ka EELK Konsistooriumi kantsler Mati Maanas, kes ulatas abistava käe tülli pööranud osapoolte lepitamiseks.

Ka Maanas tõdes, et asja jõudmine kohtusse oleks halvim lahendus. “Selle küsimusega võib kohtus käia mitu head aastat, kui tahta,” ütles Maanas ja lisas, et just kohtuskäimise vältimiseks ta Vinni vallavanemaga isiklikult rääkima tuligi ning omapoolse ettepaneku tegi.

“Meiepoolne mõistlik kokkulepe oli, et see tehnorajatis, see toru maa sees, nii vertikaalne kui horisontaalne, võiksid jääda valla omandisse ja kogudus tagab servituudi seadmisega sellele juurdepääsu. Aga loomulikult ei ole me nõus sellega, et need kellegi kolmanda isiku käsutusse saavad,” lausus Maanas.

Virumaa Teataja, 10. märtsil 2008

2 Kommentaari artiklile “10.03 Kaevutüli võib kohtusse jõuda”

 1. Toomas Rae ütles:

  Kirik peaks andma kaevuga seotud küsimustele põhjalikud vastused.
  Kuidas oli võimalik, et aasta peale koguduse esimehe farmi veega varustamise alustamist kuulutab vald kaevu peremehetuks ja ei suuda tuvastada kes on viimane omanik. Kaevuga tehtud tehingute poolt hääletab volikogus samuti kiriku juhatuse esimees Indrek Klammer.
  Huvitaval kombel käis pastor koos valla asjameestega õnnistamas lauta kui juba kaev oli kuulutatud valla omandiks. Nüüd peavad ümbruskonna inimesed elama õnnistatud s…haisus.
  On loomulik et hea läbisaamise korral vallaga ei pea täitma mingeid keskkonnanõudeid.Ka siin oli kohalik pastor I.Klammeri poolel.
  Aga võibolla ongi kristluse hais vastik?
  Praegu on pikalt olnud üleval küsimused V-Jaagupi surnuaiast. Kohalik kirik antud probleemide vastu huvi ei tunne.
  Millega üldse tegeleb pisikene punt kiriku liikmeid?
  Kas nüüd ümbruskonna huvi suureneb või väheneb kirikuga koostöö vastu?

 2. T.Wilu (Itaalia) ütles:

  Kaevu sahkerdamine toimus nn. koguduse selja taga. Viru-Jaakobi surnuaed ei kuulu kirikule, seega ei peagi nad asja vastu huvi tundma, kuna kalmistu on valla bilansis. Kodukohaga olen ikka aegajalt kontaktis.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)