Esileht » Online » Online artiklid »

1.12 Pühapäeval süütame esimese advendiküünla

01.12.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Sel pühapäeval seavad inimesed sammud kirikutesse ja kodukoha jõulukuuse alla, et süüdata esimene advendiküünal.

Meenutamaks selle päeva tähendust tegime juttu EELK Saarte praostkonna vikaardiakoni Triin Simsoniga.

“Kirikus algab esimese advendiga täiesti uus kirikuaasta. Advent on ühest küljest rõõmus pühade ootus, teisalt aga meeleparanduse ja järelemõtlemise aeg. Seda nimetatakse ka väikese paastu ajaks. Siis katsutakse enda sisemus järgi selles mõttes, kas oleme valmis Kristust endasse vastu võtma,” selgitas Simson.

Ta lisas, et advent ehk ladinakeeli advenio tähendab lähemale tulema või lähemale minema.

“Me ootame jõulude lähemale tulekut. Ootuse aeg kestab neli pühapäeva ja kulminatsiooniks on jõulu esimene püha kui tähistatakse Kristuse sünnipäeva. Eestimaal on tähtsam küll rohkem jõululaupäev, kui tavatsetakse minna kirikusse. Teenistused on tihtilugu just õhtul, kuna legendi järgi sündis Kristus öösel,” rääkis diakon.

Advendiküünalde süütamine sümboliseerib ühtlasi ka vastuolu looduses ja inimhinges.

“Kui looduses lähevad päevad järjest süngemaks ja pimedamaks, siis meis valgus iga pühapäevaga aina kasvab. Piiblis on ju öeldud, et Kristus on maailma valgus. See tähendab valgust, mis valgustab meid nii looduslikus mõttes, kui kristlikus tähenduses patupimeduses viibivat maailma,” märkis Simson.

Millal ja miks esimese advendiküünla süütamisest linnade ja alevite jõulupuude all sündmus sai, seda Simson nimetada ei tea, kuid just viimastel aastatel on see komme üle Eesti väga levinud. Simson peab seda tava väga heaks.

“Sealjuures on ju ka sõna ja palve ja lootus, et inimesed mõistavad vaimset sisu, mis nende pühade taga on. Lisaks saab inimene endale küünlatule ja see teeb talle rõõmu. Tegelikult ongi kõige tähtsam see, kui ta läheb ühel õhtul rõõmsa südamega koju,” pakkus Simson.

Ka jõulukingitustes pole tema arvates midagi halba.

“Soov kellelegi midagi head teha on tõeliselt inimlik ja hea. Kristlikus mõttes ilmutab igas inimeses, kes meile vastu tuleb või meie kõrval on, ennast Kristus. Kinkides teisele inimesele kingituse, me kingime kaudselt selle ka Kristusele temas. See on kui kink Kristusele,” mõtiskles Simson.

Kahjuks kipuvad inimesed kinkimise mõtet unustama. Kingitus ei peab tingimata olema kallis.

“Kingituse mõte peaks ikka olema armastus, mis sellega kaasas käib. Kingitus näitab, et kingituse andja ütleb teisele: “Ma armastan sind, ma hoolin sinust.” Ja kui see mõte on kingitusega kaasas, pole tähtis, missugune on saadud kink,” on diakon Triin Simson kindel.

* * *

Pühapäeval tähistame esimest adventi

kell 10 Kärdla kirikus 1. advendi missa
– kell 11 Emmaste kirikus 1. advendi sõnajumalateenistus
– kell 12 Reigi kirikus 1. advendi missa
– kell 13 Mänspäe kabelis 1. advendi sõnajumalateenistus
– kell 14.30 Pühalepa kirikus 1. advendi missa, advendiküünla süütamine
– kell 15 Käina koguduse majas 1. advendi sõnajumalateenistus
– kell 17 Kärdla kirikus advendiküünla süütamise palvus, advendiküünla süütamine Kärdla keskväljakul
– kell 17 advendiküünla süütamine Käina jõulukuuse juures
– kell 18 Emmaste kirikus advendiküünla süütamise palvus, advendiküünla süütamine Emmaste jõulukuuse juures
– kell 19 advendiküünla süütamine Kõrgessaare jõulukuuse juures

 Hiiu Leht, 30. novembril 2007

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)