Esileht » Online » Online artiklid »

1.03 Praost Thomas Vaga 70

01.03.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Image

New Jerseys ja New Yorgis üle 20 aasta kirikuõpetajana teeninud praost Thomas Vaga saab 70aastaseks 8. märtsil.

Ta sündis Kuressaares kooliõpetajate Margarita ja Madis Vaga esimese lapsena. Esimesed aastad möödusid Muhu saarel, kust ema kolme väikese lapsega põgenes 1944. aastal okupatsiooni ja küüditamise ohus Saksamaale. Isa jäi okupeeritud Eestisse.

Kooli alustas Thomas Saksamaal Geislingeni DP laagris. 1949. aastal emigreerus ema lastega Ühendriikidesse, Seabrooki, kus ema sai tööd Seabrooki vabrikus. Thomas jätkas kooli, kuni lõpetas keskkooli 1956. aastal Bridgetonis, NJ. Ülikooliõpinguid alustas ta Rutgers University's, kust saavutas B.A. kraadi psühholoogias 1960. aastal. Akadeemiliselt kuulub ta Eesti Üliõpilaste Seltsi.

Jätkas õpinguid inglise kirjanduse alal, kuni läks Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Eesti Üliõpilaste Toetusfond USA-s stipendiaadina jätkama õpinguid Helsingi ülikooli. Uued elamused ja kodumaale ligidal asuv Soome sai Thomasele armsaks, samuti soomlasest hõimusõsar Airi, kellega Thomas abiellus 1965.a. Toimus usuline ärkamine ja õppeaineks sai teoloogia Helsingi ülikoolis, mille ta lõpetas teoloogia kandidaadina 1975. aastal ja alustas teenimist kirikuõpetajana pagulaskirikus.

Tegi oma prooviaasta peapiiskop Konrad Veemi ja õpetaja August Raiduri juhtimisel. Kolis perekonnaga Rootsi 1975, kus teenis EELK Jaakobi kogudust Stockholmis ja Lääne-Rootsi kogudust Göteborgis. Käis pidamas jumalateenistusi samuti Halmstadis, Borosis, Alingsåsis ja mujal.

1978. a võttis ta vastu kutse minna teenima EELK Vancouveri Peetri kogudust Lääne-Kanadas. Jätkas seal  teoloogiaõpinguid magistriprogrammis Regent College's. Ilus Vancouveri linn jäi Thomase ja tema perekonna elukohaks peaaegu kümneks aastaks, kuid koduigatsus naasta New Jersey’sse sai vastuse, kui järgmine kutse tuli EELK Lakewoodi Pühavaimu koguduselt.
Thomas Vaga tuli tagasi New Jersey'sse 1987. a  suvel, kuid  ei võinud siis 50aastane "noormees" teada, milline tohutu töökoorem siin ees ootas.

Peale Lakewoodi koguduse teenib praost Vaga EELK New Yorgi Pauluse koguduse õpetajana, EELK Bergen County koguduse õpetajana ja peab jumalateenistusi Syracuses ja Albany-Schenectady's, kus asuvad Pauluse koguduse pihtkonnad ning vahetevahel ka Long Islandil ja Seabrookis ning mujal eesti kogudustes.

Peale jumalateenistuste pidamise külastab praost Vaga tihti koguduse haigeid liikmeid nende kodudes või haiglates ja hooldekodudes.

USA I praostkonna praostina 1992.  . alates on Thomas Vaga juhtivaks vaimulikuks kümnes koguduses ja kahes pihtkonnas, mis asuvad mitmel pool Ühendriikides põhjast lõunasse ja idast läände. Oli Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku konsistooriumi assessor alates aastast 1990 kuni 2006. aastani ning pärast peapiiskop Udo Petersoo ootamatut surma peapiiskopi kohustetäitjaks 2006-2007 kuni uue peapiiskopi valimiseni.

Teenis vaimulikuna kui õnnistati kasutusse taastatud Eesti Vabariigi uus saatkonnahoone Washington DCs president Lennart Meri ajal. Suursaadikuks oli siis Eesti praegune president Toomas Hendrik Ilves. Eesti Vabariigi aastapäeval 1988. aastal pidas avapalve USA Kongressis Washingtonis.

On olnud Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides Esinduskogu liige, The Nordic Press, Inc. juhatuse liige ja on praeguseni Eesti Arhiivi Ühendriikides abijuhataja. Laulis Lakewoodi Eesti Segakooris ja mitmetes teistes koorides. On olnud juba noorest east aktiivne skautluses ja omab skautmasteri staatuse. On olnud Lakewood Rotary Clubi liige. On Thrivent Financial for Lutherans koguduste vaheline koordinaator.

Thomas Vaga on olnud aastakümneid aktiivne võitleja Eesti vabadusvõitluse areenil. Soomes elades organiseeris ta usulise kirjanduse salaja toimetamist Eestisse ja mujale raudse eesriide taha, võttis osa poliitilistest demonstratsioonidest Vancouveris, Washingtonis, New Yorgis ja mujal, selgitas ikkes oleva Eesti saatust ja olukorda välismaa ajakirjanduses, võttis osa taasiseseisvumise perioodil Eesti Kongressi tööst Tallinnas USA eestlaskonna delegaadina ja tunneb nüüd jätkuvalt huvi iseseisva Eesti arengu suhtes.

Praost Thomas Vaga vääristati käesoleval aastal Eesti presidendi poolt Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Perekonnas on kolm täiskasvanud last: Maarit, Markus ja Matteus ning neli lapselast: Benjamin, Sebastian, Lydia ja Matilda.

Thomas, Sinu sõbrad ja tuttavad üle maailma soovivad Sulle rohket Jumala õnnistust, edu oma ametialal ja head tervist tuleviku päevadel!

Vaba Eesti Sõna, 29. veebruaril 2008

 

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)